Copyright by Law & Order

Created with WebWaveCMS

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

Kancelaria Adwokacka Lublin

Adwokat

Adam Załęski

tel: 608 59 33 55

tel: 81 532 16 23

Aktualności / BLOG

Co to jest upadłość konsumencka i jak ją ogłosić? Zagadnienie to dla wielu osób jest odległe, jednak wystarczy kilka potknięć w życiu, by zacząć szukać informacji na ten temat. Upadłość konsumencką ogłaszają osoby fizyczne, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej. Kto zatem należy do tej grupy i jak wygląda postępowanie? Opowiemy o tym w poniższym wpisie. 

 

Co to jest upadłość konsumencka?

 

Zanim przejdziemy do tego, jak ogłosić upadłość konsumencką, na początku przybliżymy, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. 

 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Osoby, które w sposób niezależny od siebie stały się niewypłacalne i obecnie nie są w stanie w okresie co najmniej 3 miesięcy uregulować swoich zobowiązań. W takich przypadkach do niewypłacalności doprowadza najczęściej:

 

 • utrata pracy,
 • choroba,
 • nieszczęśliwe zdarzenie, wypadek itd.

 

Na czym polega upadłość konsumencka?

 

Z chwilą, kiedy wierzyciele zaczynają nieustannie pukać do drzwi, a sytuacja finansowa nie ulega zmianie, o pomoc należy udać się do sądu. Na czym polega upadłość konsumencka i dlaczego ogłoszenie jej ma tak realny wpływ na codzienne życie? Przede wszystkim podczas wszczętego postępowania sąd będzie dążył do:

 

 • skompletowania wszystkich ustaleń, czyli: komu oraz ile winna jest osoba, która złożyła wniosek o upadłość konsumencką, 
 • stworzenia realnego planu spłaty długów, uwzględniając przy tym zarobki petenta oraz podstawowe wydatki. 

 

 

 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pomaga wielu osobom stanąć na nogi. W niektórych nawet przypadkach można liczyć na znaczne zredukowanie zadłużenia! Sąd nie może przedstawić petentowi planu spłaty, który będzie dłuższy niż 7 lat

 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - krok po kroku

Wyjaśniliśmy już czym jest oraz na czym polega bankructwo konsumenckie. Zatem jak ogłosić upadłość konsumencką i od czego zacząć? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane: 

 

 • należy pobrać i wypełnić specjalny formularz - można go znaleźć na internetowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, 
 • wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym - do formularza powinny być dołączone stosowne dokumenty, które będą potwierdzać informacje podane w formularzu. Mogą to zatem być umowy zawarte z wierzycielami, wezwania do zapłaty, czy też nakazy sądowe. Osoby, które za powód podały swój stan zdrowia, mogą również dołączyć dokumentację medyczną. Przy składaniu formularza trzeba również liczyć się z symboliczną opłatą 30 zł, 
 • po złożeniu wszystkich dokumentów należy poczekać na odpowiedź syndyka. 

 

 

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

 

Opowiedzieliśmy już o tym, jak ogłosić upadłość konsumencką i z jakimi korzyściami wiążą się takie działania. Nie dziwi zatem, że obecnie wiele osób postanawia skorzystać z takiego rozwiązania - nie każdy jednak kwalifikuje się, aby otrzymać takie wsparcie. Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim osoby, które: 

 

 • świadomie doprowadziły do upadłości konsumenckiej, 
 • w ciągu ostatnich 10 lat miały już ogłoszoną upadłość, 
 • są przedsiębiorcami, 
 • są współwłaścicielami osobowych spółek handlowych, akcjonariuszami oraz komandytariuszami, 
 • na skutek swoich działań - na przestrzeni 10 lat - pokrzywdziły swoich wierzycieli. 

 

Wyjaśniliśmy jak ogłosić upadłość konsumencką, co to jest i na czym polega. Jest to rozwiązanie, które z pewnością należy wziąć pod uwagę, gdy wszystkie inne możliwości zostały już wykorzystane. Nasza kancelaria Lublin, oprócz kwestii związanych z upadłością konsumencką, wspiera również klientów w innych sektorach: Prawo Cywilne Lublin, Prawo Gospodarcze Lublin, Prawo Nieruchomości
 

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

03 listopada 2021
25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,