Copyright by Law & Order

Created with WebWaveCMS

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

Kancelaria Adwokacka Lublin

Adwokat

Adam Załęski

tel: 608 59 33 55

tel: 81 532 16 23

Aktualności / BLOG

Kurator sądowy jest osobą, która może - ale nie musi - być wyznaczona przez sędziego w celu ułatwienia prowadzenia postępowania rozwodowego. Najczęściej pojawia się on w domu małżonków przed rozstrzygnięciem sprawy, w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Dla wielu osób jest to stresujące i rodzi wiele pytań. Właśnie dlatego skupimy się na tym w niniejszym artykule. 

 

 

W jakich sytuacjach może odwiedzić nas kurator sądowy?

 

Sprawy rozwodowe nieraz są skomplikowane. Towarzyszą im także liczne - nierzadko skrajne emocje - które potęgowane są przez nieoczekiwane zdarzenia. Np. kurator sądowy przed rozwodem może zaskoczyć małżonków i odwiedzić ich w domu. Do takiej sytuacji dochodzi:

 

  • przy okazji rozwodów z orzekaniem o winie, jak i w sprawach bez orzekania o winie,
  • w przypadku rodzin, w których znajdują się małe dzieci.

 

Wizyta kuratora sądowego w domu nieraz jest omylnie odbierana, przez co wywołuje stres. Spokojnie - sporządzony raport jest raptem ułamkiem wszystkich dowodów w sprawie - nie jest on zatem najważniejszy. Pomaga jedynie sędziemu podjąć decyzję w kwestii podziału praw rodzicielskich.

 

Na co kurator sądowy zwraca uwagę?

 

Rozstanie z małżonkiem nie jest łatwe i podczas procesu rodzi wiele pytań. Jeden z popularniejszych wątków, które poruszane są na formach informacyjnych, dotyczy tego, o co pyta kurator sądowy przed rozwodem. Urzędnik będzie chciał przede wszystkim:

 

  • sprawdzić, w jakich warunkach żyje dziecko - gdzie śpi, odrabia lekcje, uczy się, czy też spędza wolny czas,
  • zobaczyć, czy dziecko jest zadbane, 
  • porozmawiać na osobności z każdym rodzicem oraz dzieckiem - przeprowadzany przez kuratora w trakcie rozwodu wywiad to rutynowe działanie. Podczas rozmowy urzędnik pyta o:
    • stan zdrowia dziecka oraz to, jak się odnajduje w aktualnej sytuacji,
    • podział obowiązków między małżonkami, np. kto standardowo odbiera dziecko ze szkoły, kto zawozi do lekarza itd.

 

 

Już wiesz, o co pyta kurator sądowy przed rozwodem. Są to kwestie fundamentalne, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, dlatego też nie trzeba się nimi stresować. Jeżeli małżonkowie przed rozprawą wciąż mieszkają razem, to urzędnik przeprowadzi z nimi wywiad tego samego dnia - z każdą osobą indywidualnie. W sytuacji, kiedy jeden z małżonków się wyprowadził, kurator sądowy odwiedzi go w jego mieszkaniu. 

 

Kiedy można się spodziewać kuratora sądowego?

 

Kurator sądowy przed rozwodem - kiedy przyjdzie, o co zapyta? Urzędnik standardowo, po przyjęciu wytycznych od sądu, ma 14 dni na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Jego wizyta jest niezapowiedziana i może nastąpić między godziną 6.00 a 22.00 (w środku tygodnia, w weekend oraz w dni wolne od pracy).  Kurator sądowy (jeżeli istnieje ryzyko, że nie spotka rodziny w domu) na chwilę przed wizytą skontaktuje się z każdym z małżonków.

 

Jeżeli wizyta kuratora sądowego przed rozwodem nie dojdzie do skutku (np. nikogo nie będzie w domu), wtedy zostawi on stosowaną informację o próbie podjęcia kontaktu. Kurator w postępowaniu rozwodowym to przede wszystkim obserwator. Spotkanie z nim nie powinno być stresujące - ma on obowiązek wylegitymować się każdemu członkowi rodziny, a także przedstawić się. Z przygotowaną opinią kuratora każdy z małżonków może zapoznać się, przeglądając akta sądowe. 

Dozór kuratora sądowego i wywiad środowiskowy w sprawie o rozwód to dwie różne kwestie - nie należy ich ze sobą mylić. Jeżeli rodzic dba o swoje dziecko, interesuje się nim i zapewnia wszystkie potrzeby, wtedy taka rozmowa będzie bardzo miła.

 

 

Wsparcie dla klientów kancelarii 

 

Adwokat Lublin - wielu klientów, którzy się do nas zgłaszają, ma mnóstwo pytań - zarówno jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe, prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo nieruchomości, czy też prawo gospodarcze. Oferta kancelarii została przygotowana w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać firmy, przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Obsługujemy również klientów w sprawach o rozwód Lublin.

Kurator sądowy przed rozwodem – kiedy przyjdzie, o co zapyta?

24 sierpnia 2022
25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,