24 sierpnia 2022

Kurator sądowy przed rozwodem – kiedy przyjdzie, o co zapyta?

Kurator sądowy jest osobą, która może – ale nie musi – być wyznaczona przez sędziego w celu ułatwienia prowadzenia postępowania rozwodowego. Najczęściej pojawia się on w domu małżonków przed rozstrzygnięciem sprawy, w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Dla wielu osób jest to stresujące i rodzi wiele pytań. Właśnie dlatego skupimy się na tym w niniejszym artykule. 

W jakich sytuacjach może odwiedzić nas kurator sądowy?

Sprawy rozwodowe nieraz są skomplikowane. Towarzyszą im także liczne – nierzadko skrajne emocje – które potęgowane są przez nieoczekiwane zdarzenia. Np. kurator sądowy przed rozwodem może zaskoczyć małżonków i odwiedzić ich w domu. Do takiej sytuacji dochodzi:

  • przy okazji rozwodów z orzekaniem o winie, jak i w sprawach bez orzekania o winie,
  • w przypadku rodzin, w których znajdują się małe dzieci.

Wizyta kuratora sądowego w domu nieraz jest omylnie odbierana, przez co wywołuje stres. Spokojnie – sporządzony raport jest raptem ułamkiem wszystkich dowodów w sprawie – nie jest on zatem najważniejszy. Pomaga jedynie sędziemu podjąć decyzję w kwestii podziału praw rodzicielskich.

Na co kurator sądowy zwraca uwagę?

Rozstanie z małżonkiem nie jest łatwe i podczas procesu rodzi wiele pytań. Jeden z popularniejszych wątków, które poruszane są na formach informacyjnych, dotyczy tego, o co pyta kurator sądowy przed rozwodem. Urzędnik będzie chciał przede wszystkim:

  • sprawdzić, w jakich warunkach żyje dziecko – gdzie śpi, odrabia lekcje, uczy się, czy też spędza wolny czas,
  • zobaczyć, czy dziecko jest zadbane, 
  • porozmawiać na osobności z każdym rodzicem oraz dzieckiem – przeprowadzany przez kuratora w trakcie rozwodu wywiad to rutynowe działanie. Podczas rozmowy urzędnik pyta o:
    • stan zdrowia dziecka oraz to, jak się odnajduje w aktualnej sytuacji,
    • podział obowiązków między małżonkami, np. kto standardowo odbiera dziecko ze szkoły, kto zawozi do lekarza itd.

Już wiesz, o co pyta kurator sądowy przed rozwodem. Są to kwestie fundamentalne, jeżeli chodzi o wychowanie dzieci, dlatego też nie trzeba się nimi stresować. Jeżeli małżonkowie przed rozprawą wciąż mieszkają razem, to urzędnik przeprowadzi z nimi wywiad tego samego dnia – z każdą osobą indywidualnie. W sytuacji, kiedy jeden z małżonków się wyprowadził, kurator sądowy odwiedzi go w jego mieszkaniu. 

Kiedy można się spodziewać kuratora sądowego?

Kurator sądowy przed rozwodem – kiedy przyjdzie, o co zapyta? Urzędnik standardowo, po przyjęciu wytycznych od sądu, ma 14 dni na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Jego wizyta jest niezapowiedziana i może nastąpić między godziną 6.00 a 22.00 (w środku tygodnia, w weekend oraz w dni wolne od pracy).  Kurator sądowy (jeżeli istnieje ryzyko, że nie spotka rodziny w domu) na chwilę przed wizytą skontaktuje się z każdym z małżonków.

Jeżeli wizyta kuratora sądowego przed rozwodem nie dojdzie do skutku (np. nikogo nie będzie w domu), wtedy zostawi on stosowaną informację o próbie podjęcia kontaktu. Kurator w postępowaniu rozwodowym to przede wszystkim obserwator. Spotkanie z nim nie powinno być stresujące – ma on obowiązek wylegitymować się każdemu członkowi rodziny, a także przedstawić się. Z przygotowaną opinią kuratora każdy z małżonków może zapoznać się, przeglądając akta sądowe. 

Dozór kuratora sądowego i wywiad środowiskowy w sprawie o rozwód to dwie różne kwestie – nie należy ich ze sobą mylić. Jeżeli rodzic dba o swoje dziecko, interesuje się nim i zapewnia wszystkie potrzeby, wtedy taka rozmowa będzie bardzo miła.

Wsparcie dla klientów kancelarii 

Adwokat Lublin – wielu klientów, którzy się do nas zgłaszają, ma mnóstwo pytań – zarówno jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe, prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo nieruchomości, czy też prawo gospodarcze. Oferta kancelarii została przygotowana w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać firmy, przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Obsługujemy również klientów w sprawach o rozwód Lublin.