Copyright by Law & Order
Created with WebWaveCMS
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Co do tego nie ma wątpliwości - udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek. Podstawowych procedur ratunkowych uczymy się w wielu miejscach, zarówno w szkołach, podczas kursu na prawo jazdy, czy też w trakcie ćwiczeń BHP w pracy. Życie pisze jednak różne scenariusze i nieraz obawa przed “zaszkodzeniem” poszkodowanemu blokuje świadka lub uczestnika zdarzenia przed działaniem. Jak w takim wypadku wyglądają podstawy prawne udzielenia pierwszej pomocy?
Bez względu na sytuację każdy, kto był uczestnikiem lub świadkiem wypadku ma prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy - w tej kwestii nie uznaje się wyjątków, o czym można przeczytać w artykule 162 Kodeksu Karnego.
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
O konieczności udzielenia pierwszej pomocy można także przeczytać w innych, obowiązujących na terenie Polski prawnych dokumentach, np. w:
Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek każdego - czytając prawo karne nie ma co do tego wątpliwości. Jak jednak wygląda cała procedura? Przede wszystkim:
Mimo tego, że obowiązek udzielenia pomocy po wypadku ma każdy, to mimo wszystko wśród wielu osób rodzą się pewne obawy wynikające z braku wiedzy o procedurach, czy też braku pewnych umiejętności. Spokojnie! Polskie prawo bierze pod uwagę wiele scenariuszy i nie wymaga od przeciętnego obywatela posiadania specjalistycznej wiedzy lekarskiej. Właśnie dlatego każdy, kto udziela pierwszej pomocy:
Podstawy prawne udzielenia pierwszej pomocy mogą jeszcze budzić kilka wątpliwości odnośnie sytuacji, w których można spodziewać się kary. Za co ponosi się odpowiedzialność? Przede wszystkim za:
Prawny obowiązek udzielenia pomocy ma także uczestnik wypadku, który stwierdzi, że poszkodowany nie jest w ciężkim stanie i nawiązuje kontakt. I tak musi on skontaktować się z odpowiednimi służbami - dobry stan poszkodowanego nie zwalnia go z tego obowiązku.
Podsumowując - kto udziela pierwszej pomocy? Każdy, kto widzi drugiego człowieka w położeniu, które zagraża jego zdrowiu lub życiu - bierność w takich sytuacjach to najgorsza droga, która prowadzić może nawet do śmierci poszkodowanego. Kara za nieudzielenie pierwszej pomocy jest surowa i bezwzględna, gdyż oprócz utraty poczucia moralnej odpowiedzialności sąd może wymierzyć karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Nasza kancelaria prawna Lublin zajmuje się sprawami z szeroko rozumianego prawa karnego. Nie jest nam również obce: