Copyright by Law & Order
Created with WebWaveCMS
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Odszkodowanie - jest to bardzo rozległy oraz często poruszany temat przez osoby, które na skutek wypadku doznały szkód majątkowych oraz niemajątkowych. Niestety, o wypadek na polskich drogach nie jest trudno. Wielu kierowców nie przestrzega zasad ruchu drogowego, wsiada za kierownicę po alkoholu lub też lekceważy ograniczenia prędkości. Jakiej wysokości odszkodowania po wypadku można się spodziewać oraz o co należy się upominać w przypadku takiego zdarzenia?
O odszkodowaniu po wypadku samochodowym można przeczytać w Kodeksie Cywilnym, a mianowicie w artykule:
361. §1
Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
361. §2
W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Z powyższych zapisów jasno wynika, że odszkodowanie po wypadku samochodowym powinno być na tyle wysokie, by zniwelować straty, do których doszło podczas nieszczęśliwego zdarzenia.
Sprawy związane z odszkodowaniem należy rozwiązywać możliwie jak najszybciej, mimo tego, że w Polsce o wypłatę odszkodowania można starać się nawet do 3 latach od momentu wypadku. Po upływie tego czasu wszelkie roszczenia (w momencie kiedy wiadomo kto jest sprawcą) zostają przedawnione.
Należy tu podkreślić, że o odszkodowanie warto się starać nawet w momencie, kiedy:
Odszkodowanie po wypadku samochodowym można otrzymać z tytułu szkody majątkowej oraz niemajątkowej. W każdym z tych przypadków o wysokości odszkodowania decyduje sąd, który bierze pod uwagę wszystkie przedstawione dowody.
Wysokość odszkodowania w wyniku utraty zdrowia to między innymi składowa wydatków związanych z leczeniem. Mowa tu chociażby o kosztach za:
W niektórych przypadkach zdarza się, że na wysokość odszkodowania dla pokrzywdzonego wpływ mają także wydatki związane z koniecznością przebranżowienia się, czy też utracone na czas leczenia zarobki (renta wyrównawcza za utracone zarobki). Niezależnie od skali doznanych urazów należy pamiętać o tym, by gromadzić niezbędne dla sądu dokumenty - mogą to być zarówno rachunki, faktury, jak i cała dokumentacja medyczna. Tymi kwestiami zajmuje się między innymi nasz adwokat Lublin.
Odszkodowanie po wypadku samochodowym otrzymuje się również w obliczu poniesionych strat materialnych. W takich sytuacjach na wysokość odszkodowania mają wpływ koszty związane z:
W trakcie wyliczania odszkodowania po wypadku brana bywa także pod uwagę wartość rynkowa pojazdu, która została utracona.
W sieci często można natknąć się na pytanie: ile można dostać odszkodowania za kolizję? Tak jak w przypadku wypadku, tak i tutaj wysokość odszkodowania wyliczana jest indywidualnie - w zależności od wielkości szkody. W przypadku kolizji można jednak mówić o dwóch najczęstszych scenariuszach postępowania:
Starając się o odszkodowanie po wypadku samochodowym należy uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości gromadzić wszelkie niezbędne dokumenty, które mogłyby się przydać w trakcie szacowania strat. Nasza oferta kancelarii jest skierowana do osób, które potrzebują w tej kwestii wsparcia. Prawo rodzinne Lublin to obszar, w którym również świadczymy usługi adwokackie.