22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara
05 października 2021

Przyczyny rozwodów - najczęstsze powody rozstań

Przyczyny rozwodu potrafią być różne. Niekiedy do podjęcia tak drastycznej decyzji popycha małżonków jedno wydarzenia, codzienna rutyna, jak i nawarstwiające się problemy, których związek nie jest w stanie udźwignąć. Powody rozwodu mają również niekiedy podłoże psychiczne, finansowe, a nawet światopoglądowe! Poniżej przedstawimy najczęstsze powody rozstań, z którymi muszą mierzyć się małżonkowie. 

 

Dlaczego ludzie się rozwodzą? 

 

W Polsce od kilkunastu lat obserwuje się wzrost liczby małżonków, którzy postanowili się rozejść. Przyczyny rozwodów mają przy tym różne podłoże. Warto jednak zauważyć, że:

 

  • obecnie małżeństwa w Polsce zawiązywane są dużo później, jeżeli chodzi o wiek partnerów. Młodzi ludzi chcą być pewni, że dokonują słusznego wyboru, są dużo dojrzalsi i często posiadają także pracę oraz swoje oszczędności. Nie wpływa to jednak w późniejszym czasie na trwałość małżeństwa, 
  • wraz z upływającym czasem rozwód przestał być tematem Tabu w naszej kulturze, a kwestie z nim związane są coraz częściej poruszane, 
  • zmieniła się również ocena społeczeństwa i to, jak postrzega ona osoby rozwiedzione. Nadal rozwód nie jest powodem do dumy, jednak nie jest już tak potępiany. 

 

Coraz częściej mówi się o tym, że przyczyny rozwodów wynikają z niezgodności charakterów. Już w samym roku 2013, jak podaje GUS, co trzecie małżeństwo wskazało odmienny charakter, jako powód rozstania. Pokazuje to, jak ważny w związku jest wspólny cel życiowy, priorytety, system wartości, jak i wspomniany już charakter. 

 

 

Jakie są potencjalne przyczyny rozstań? 

 

Podawane w pozwie przyczyny rozwodu odnoszą się często do atmosfery panującej w domu, zachowania współmałżonków względem siebie, wspomnianego już charakteru, czy też pewnych sytuacji. Za najczęstsze przyczyny rozstań uznaje się: 

 

Nadużywanie alkoholu

 

Nie ma wątpliwości, że często alkohol jest przyczyną rozwodu. Partnerzy uzależnieni od procentów zaniedbują zarówno obowiązki rodzinne, jak i w skrajnych sytuacjach zawodowe. Dłuższe nadużywanie alkoholu stopniowo wyniszcza także relacje rodzinne, pokłosiem czego są częste awantury, rękoczyny, a nawet w dłuższej perspektywie zdrady.  

 

Różnice światopoglądowe

 

Za powód rozwodu często uznaje się także różnice światopoglądowe, a nawet polityczne. Wynikające z tych aspektów kłótnie oraz nieporozumienia prowadzą często do oziębienia stosunków między partnerami, co po dłuższym czasie może prowadzić do podjęcia decyzji o rozwodzie.  

 

Przemoc fizyczna

 

Niejednokrotnie słyszy się o tym, że przemoc jako przyczyna rozwodu jest często odnotowywana. Za przemoc fizyczną uznaje się czyny oraz zachowania, które naruszają nietykalność fizyczną drugiej osoby bez jej zgody. Prowadzić one mogą do uszkodzenia ciała, a także wpływają na stan psychiczny poszkodowanego. Przemoc fizyczna to przyczyna rozwodu, którą łatwo jest zweryfikować. Najczęściej rozprawa rozwodowa prowadzi w takim przypadku do rozwodu z orzeczeniem o winie. 

 

Przemoc psychiczna

 

Również przemoc psychiczna może być przyczyną rozwodu. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej nie zawsze jest ona tak wyraźna, a osoby, które padły jej ofiarą, nieraz nie zdają sobie z tego sprawy. Przemoc psychiczna prowadzi między innymi do:

 

  • zaniżenia poczucia własnej wartości, 
  • niskiej samooceny,
  • braku samodzielności i strachu przed podejmowaniem decyzji, 
  • ciągłego stresu,
  • zerwania kontaktów z bliskimi, których nie akceptuje partner, 
  • zaburzeń psychosomatycznych w skrajnych przypadkach. 

 

Psychiczna przemoc jest częstą przyczyną rozwodów. Stosujący ją partner najczęściej naśmiewa się z małżonka, ciągle go krytykuje i źle ocenia, sprawuje nad nim kontrolę, osobiście dobiera mu znajomych, pozwala utrzymywać nieliczne kontakty, czy też wymusza posłuszeństwo

 

 

Przemoc finansowa

 

Wymieniając najczęstsze powody rozwodów nie sposób pominąć przemocy finansowej. Mamy z nią do czynienia, kiedy współmałżonek:

 

  • bezwzględnie kontroluje wszystkie wydatki,
  • zabrania wydawać współmałżonkowi jego pieniądze, 
  • odbiera wszystkie pieniądze współmałżonkowi.

 

Należy pamiętać również o tym, że przemoc finansowa ma różne płaszczyzny. Może również być stosowana przez osoby, które same nie zarabiają, a jednak manipulują i wydają pieniądze partnera. 

 

Niedopasowanie seksualne 

 

Jak widać przyczyny rozwodu są różne. Wśród nich znajduje się także niedopasowanie seksualne. W momencie, kiedy jeden z małżonków decyduje się na wycofanie z życia seksualnego, doprowadzić może tym samy do narastającej frustracji u partnera. Wynikiem takich zachowań może być w ostateczności powiększający się między małżonkami dystans, niezadowolenie, a także próby szukania nowego partnera (romans). W takich przypadkach nie warto być biernym względem coraz bardziej chłodnych relacji. Chcą ratować swój związek, warto szukać wsparcia np. w gabinecie seksuologa.

 

Zdrada

 

Bez wątpienia zdrada to jedna z boleśniejszych i częstych przyczyn rozwodu, podawanych w pozwie. Ma ona jednak skomplikowane podłoże i może wynikać z:

 

  • braku zainteresowania i okazywania miłości małżonkowi, 
  • częstych kłótni i problemów rodzinnych, 
  • chęci znalezienia wsparcia, którego nie można oczekiwać od małżonka,
  • chęci sprawdzenia swojej atrakcyjność w obliczu kryzysu w związku. 

 

Jak widać przyczyny rozwodu są różne - mogą one zdarzyć się w każdym związku, niezależnie od jego stażu. Bez wątpienia związki zawsze warto ratować, jednak w niektórych sytuacjach to rozwód wydaje się najlepszym wyjściem dla obu stron. 

 

Inne wpisy, które można znaleźć na stronie: 

 

Aktualności / BLOG

tel: 81 532 16 23

tel: 608 59 33 55

Adwokat

Adam Załęski

Kancelaria Adwokacka Lublin

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order