22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara
03 grudnia 2020

Rozwód z orzeczeniem o winie - co to takiego?

Rozwód zawsze wiąże się z szeregiem trudnych i ciężkich emocjonalnie chwil w życiu każdego człowieka. W prawie polskim przyjęte jest, że orzeczenie o winie w rozwodzie jest nieodłączną częścią wyroku. O wyjątku od tej reguły można mówić w momencie, kiedy małżonkowie zgodnie złożą odpowiedni wniosek, mówiący o chęci rezygnacji z orzekania o winie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Sprawdź zatem, co koniecznie powinieneś wiedzieć o rozwodzie z orzekaniem o winie. 

 

Kto i w jakich przypadkach może żądać rozwodu?

 

Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a konkretnie artykułu 56, każdy małżonek ma prawo zażądać rozwodu. Aby jednak sąd mógł orzec o rozwodzie, trzeba wykazać, że między małżonkami doszło do trwałego rozkładu pożycia. Należy zatem udowodnić, iż zerwane zostały więzi:

 

  • fizyczne, 

  • emocjonalne,

  • gospodarcze.  

 

Warto również pamiętać o tym, że sąd zawsze ocenia trwałość rozkładu małżeństwa i to, czy istnieje szansa, aby jednak małżonkowie mogli się zejść. Gdy sąd nie znajdzie przesłanek ku temu, wtedy dopiero można mówić o trwałym rozkładzie małżeństwa.  

 

Czy sąd może nie orzec o rozwodzie?

 

Sprawy rozwodowe są różne i wiele czynników wpływa na ich przebieg. Tym samym może się również zdarzyć, że sąd nie będzie chciał orzec o rozwodzie. Za taką decyzją stoją tak zwane przesłanki negatywne, czyli powody, dla których małżeństwo nie powinno się rozpaść. Mowa jest o nich w momencie, kiedy:

 

  • chodzi o dobro dzieci,

  • rozwód byłby w jakimś stopniu sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,

  • rozwodu żąda małżonek, który jest uznany za winnego rozkładu małżeństwa.

 

Kiedy sąd orzeka o winie?

 

Zanim wina w rozwodzie zostanie orzeczona przez sąd, najpierw należy liczyć się z tym, że będzie on zobowiązany do dokładnego zbadania przyczyny rozkładu małżeństwa. Dopiero wtedy, po zapoznaniu się ze wszystkimi faktami oraz zeznaniami, może on orzec o:

 

  • winie jednego z małżonków, 

  • wspólnej winie obydwu małżonków, 

  • braku winy obydwu małżonków. 

 

Orzeczenie o winie i związane z nim korzyści 

 

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie? Wiele osób zadaje to pytanie, odwiedzając kancelarię adwokacką w Lublinie. Aby się tego dowiedzieć warto jest zajrzeć do art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdzie można odczytać, że:

 

  • małżonek uznany za niewinnego może domagać się alimentów, jeżeli na skutek rozwodu istotnie pogorszy się jego sytuacja materialna (bez konieczności udowadniania, że znajduje się w niedostatku), 

  • małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego (sąd nie wydał orzeczenia o winie lub też orzekł o winie obu stron) również może ubiegać się o alimenty wskutek niedostatku, w którym się znalazł. 

 

Orzekanie o winie a alimenty nie są jednak jedyną płaszczyzną, na którą należy patrzeć podczas sprawy rozwodowej, o czym przypomina artykuł 58, również w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wyrok sądowy obejmuje ponadto:

 

  • orzeczenie o władzy rodzicielskiej w momencie, kiedy małżonkowie zgodnie złożyli porozumienie rodzicielskie. W przypadku jego braku to sąd wskazuje rodzica, u którego zamieszka dziecko, tym samym ograniczając władzę rodzicielską drugiego, 

  • orzeczenie o alimentach dla dzieci, 

  • orzeczenie o kontaktach rodziców z dziećmi (na zgodny wniosek sąd nie musi tego orzekać), 

  • orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie w Lublinie. Podczas rozprawy jest również możliwość podziału majątku (jedynie za zgodą obu stron). 

 

Plusy i minusy rozwodu z orzeczeniem o winie

 

Trwanie w nieszczęśliwym małżeństwie bywa wyniszczające psychicznie i nie sprzyja często rozwojowi osobistemu, czy też bezstresowemu wychowaniu dzieci. Nic więc dziwnego, że dużo związków postanawia swoje problemy rodzinne rozwiązać sądownie. Z powyższego podpunktu wiadomo, co oprócz swobody oraz odcięcia się od współmałżonka daje rozwód z orzeczeniem o winie. Należy jednak pamiętać również o niedogodnościach, przez które trzeba będzie przejść. 

 

Na samym wstępie należy podkreślić, że postępowanie w sprawie rozwodu z winy współmałżonka trwa o wiele dłużej niż w przypadku, kiedy obie strony postanowią zawrzeć porozumienie i zrezygnować ze wskazania strony winnej (w takim przypadku wystarczy najczęściej jeden termin rozprawy). 

 

W momencie, kiedy sąd zmuszony jest zbadać wszystkie przyczyny rozłamu małżeństwa, zanim wina o rozwodzie (czy też jej brak) zostanie orzeczona, trzeba spodziewać się, że:

 

  • przesłuchani zostaną w tej sprawie świadkowie - rodzina oraz osoby z najbliższego otoczenia, dla których cała sytuacji z pewnością będzie niekomfortowa,

  • światło dzienne ujrzą fakty, które do tej pory znane były tylko współmałżonkom, 

  • pozornie prosta sprawa może okazać się znacznie bardziej skomplikowana. 

Aktualności / BLOG

tel: 81 532 16 23

tel: 608 59 33 55

Adwokat

Adam Załęski

Kancelaria Adwokacka Lublin

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order