22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara
10 maja 2021

Rozwód za porozumieniem stron, czy to najlepsze rozwiązanie?


Rozpad małżeństwa to duże obciążenie psychiczne, gdyż wiąże się on nie tylko z rozstaniem, ale i zmianą codziennego trybu życia. Decydując się na rozwód za porozumieniem stron małżonkowie nie tylko mogą szybciej zamknąć ten epizod w swoim życiu, ale i oszczędzić sobie dodatkowego, często niepotrzebnego stresu. W jaki sposób? Opowiemy o tym w poniższym wpisie. 

 

Na czym polega rozwód za porozumieniem stron?

 

Jako kancelaria adwokacka w Lublinie nieraz mamy styczność ze sprawami, które dotyczą rozwodu za porozumieniem stron. Na samym początku należy uściślić tę nazwę, która nie jest jednak oficjalnym terminem legislacyjnym, który brzmi: rozwód bez orzekania o winie. 

 

Do rozwodu za porozumieniem stron może dojść tylko i wyłącznie na zgodne żądanie obu stron, które doszły między sobą do porozumienia. Rozwiązanie to jak każde inne wiąże się zarówno z plusami, jak i minusami. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie rezygnacji z orzekania o winie:

 

  • zmienia się zakres obowiązków alimentacyjnych - płacenie alimentów w tym przypadku uwarunkowane jest jedynie niedostatkiem, którego po rozwodzie doświadczyła któraś ze stron,
  • sprawę rozwodową można zakończyć już na pierwszej rozprawie - jest to możliwe w momencie, kiedy małżonkowie wcześniej dojdą do porozumienia w kwestii, np. władzy rodzicielskiej, czy też obowiązków alimentacyjnych,
  • można zaoszczędzić sobie stresu, a także dodatkowych kosztów, związanych z rozprawami. 

 

Jakie dokumenty należy przygotować do rozwodu?

 

Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia, a także ustalą ze sobą wszystkie kwestie, to na dalszym etapie muszą zdawać sobie sprawę z tego, jakie dokumenty do rozwodu za porozumieniem stron należy przygotować. Wśród nich z pewnością musi znaleźć się pozew,  a w nim:

 

  • dane osobowe małżonków,
  • wypracowane między małżonkami wspólne ustalenia, warunki rozstania, a także informacje o podejmowanych próbach porozumienia,
  • informacja o tym, że składa się pozew o rozwód za porozumieniem stron (bez orzekania o winie),
  • ustalenia dotyczące dzieci odnośnie alimentów, jak i sprawowania nad nimi opieki,
  • dodatkowe załączniki. 

 

Jakie dokumenty do rozwodu za porozumieniem stron warto jeszcze dołączyć do pozwu, aby ten był komplety i pozbawiony wad formalnych? Z pewnością w formie załączników nie powinno się zapomnieć między innymi o:

 

  • skróconym akcie małżeństwa, 
  • skróconym odpisie aktów urodzenia dzieci.

 

 

Jak przebiega proces rozwodu za porozumieniem?

 

Niejeden obsługiwany przez naszą kancelarię rozwód w Lublinie wiązał się z licznymi rozprawami, a także zdarzeniami, które ostatecznie wpływały na decyzję sądu. Rozwód za porozumieniem stron z pewnością jest rozwiązaniem bardziej “pewnym” - dzięki temu wiadomo, na co trzeba się przygotować. Mniej stresu, jak i starć pomiędzy współmałżonkami, pozwala również na rozejście się w pokojowej atmosferze, co również pozytywnie wpływa na relacje w rodzinie, jak i stosunek obydwu rodziców do dzieci. Rozwód za porozumieniem stron krok po kroku składa się z kilku podstawowych punktów:

 

Decyzji o rozwodzie 

 

Zanim złoży się wniosek o rozwód za porozumieniem stron, to należy w pierwszej kolejności porozmawiać o tym między sobą. Jest to niezwykle ważny punkt i to w dużej mierze od niego zależy, jak cała sprawa potoczy się w przyszłości. W tym momencie małżonkowie powinni się upewnić, czy aby na pewno chcą zakończyć swój związek, a następnie postarać się dojść do kompromisu.

 

Przygotowania pozwu o rozwodzie za porozumieniem

 

Przygotowują pozew za porozumieniem stron nie można zapomnieć o jego podstawowych elementach, o których wspomnieliśmy we wcześniejszym punkcie. Na tym etapie, aby upewnić się, że dokument zawiera wszystkie elementy (zarówno formalne, jak i obyczajowe) warto poprosić o pomoc prawnika. Nie jest to obowiązkowe, jednak dużo małżeństw decyduje się na to rozwiązanie. 

 

Złożenia pozwu

 

Pozew o rozwód za porozumieniem stron składa się do sądu okręgowego, którego siedziba znajduje się w tej samej miejscowości, gdzie mieszkają małżonkowie. Jeżeli zdarzy się tak, że pozwany przebywa aktualnie w innym miejscu, to wtedy wybiera się sąd, który przynależy do tej miejscowości. 

 

Rozprawy

 

Złożywszy pozew małżonkowie po czasie otrzymują stosowne pismo, w którym zamieszczone są informacje odnośnie daty oraz godziny rozprawy. Podczas niej zarówno pozwany, jak i powód, są przesłuchiwani przez sąd. Ile trwa rozwód za porozumieniem stron? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda ze spraw traktowana jest indywidualnie. Jeżeli jednak małżonkowie są ze sobą w pełni zgodni, to często zdarza się, że wystarczy tylko jedna rozprawa - nie jest to jednak regułą!

 

Wyroku sądowego

 

Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych formalności małżonkom pozostaje już tylko czekać na pisemną decyzję sądu, od której, w chwili otrzymania dokumentu, w razie czego można się odwołać - ma się na to 21 dni. 

 

 

Rozwód za porozumieniem stron, a alimenty na dzieci

 

Podczas rozwodu za porozumieniem stron istotna jest również kwestia dzieci, jak i alimentów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sąd w pierwszej kolejności będzie brał pod uwagę dobro nieletnich. Dlatego też, składając pozew, należy w nim szczegółowo uwzględnić:

 

  • jak po rozwodzie będą wyglądały kontakty rodziców z dzieckiem,
  • gdzie zamieszka dziecko,
  • alimenty, które będą wypłacane przez drugiego rodzica. 

 

Szybki rozwód za porozumieniem stron to szansa na to, aby zaoszczędzić sobie dużo stresu i tym samym w przeciągu kilku miesięcy rozpocząć nowe życie. Pokojowe rozejście się małżonków pozwala również zachować poprawne relacje, co jest niezwykle istotne w momencie, kiedy obie strony chcą brać czynny udział w wychowaniu dzieci. 

 

Jeżeli małżonkowie nie są pewni rozwodu, to w takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się separacja w Lublinie. Jest to czas, w którym można przemyśleć wiele kwestii, a także postarać się uratować swój związek. Jako kancelaria, obsługująca sprawy obejmujące prawo rodzinne w Lublinie, radzimy rozważyć różne rozwiązania, przed podjęciem ostatecznej decyzji. 
 

Aktualności / BLOG

tel: 81 532 16 23

tel: 608 59 33 55

Adwokat

Adam Załęski

Kancelaria Adwokacka Lublin

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order