Copyright by Law & Order
Created with WebWaveCMS
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Jak złożyć pozew o alimenty? Pytanie to wbrew pozorom nie dotyczy tylko i wyłącznie rodzica, który chce pozyskać środki na utrzymanie dziecka. Tego typu pismo może wystosować również rodzic względem dzieci, jak i małżonek względem małżonka - po wcześniejszym orzeczeniu rozwodu, czy też separacji. Dużo więcej o alimentach można przeczytać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dział III art. 128-144). Są to nic innego jak środki, które uznawane są za niezbędne do utrzymania, jak i wychowania - w przypadku małych dzieci. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, zanim podejmie się w związku z nimi jakiekolwiek działania?
Zanim zaczniemy odpowiadać na pytanie jak i gdzie złożyć wniosek o alimenty, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, kiedy można się o nie ubiegać. Reguluje to kodeks rodzinny i opiekuńczy, a dokładnie artykuł 133, podpunkt 1 oraz 2.
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
Należy również pamiętać o tym, że o przyznaniu alimentów oraz ich wysokości decyduje sąd. W przypadku, kiedy obie strony dojdą wcześniej do porozumienia, da się jednak to obejść. Można chociażby sporządzić umowę, w której jasno określona będzie kwota alimentów, sposób ich spłacania oraz termin objęty ustaleniami. Warto tak sformułowane pismo podpisać również w formie aktu notarialnego.
Przygotowując wniosek o alimenty trzeba zawrzeć w nim niezbędne informacje, przede wszystkim:
Pozew złożony o alimenty rozpoczyna cały proces. Podczas niego sąd rozpatruje podaną w piśmie kwotę i może się z nią zgodzić lub też wyznaczyć inną - niższą. Dlatego tak ważne jest, aby już od początku wiedzieć, jak złożyć pozew o alimenty i jak je obliczyć. Aby sąd miał pełen obraz sytuacji, należy przedstawić mu:
Składając pozew o alimenty należy również wziąć pod uwagę fakt, że ich wysokość, w zależności od sytuacji, może się zmieniać. Oznacza to, że w kryzysowych sytuacjach (kiedy np. dziecko zachoruje albo pogorszą się jego warunki życia) sąd może zwiększyć wysokość alimentów - tego typu “podwyżka” obowiązuje przez określony czas.
Jako kancelaria adwokacka w Lublinie, obsługująca często sprawy rozwodowe z późniejszym postępowaniem o alimenty, zawsze podkreślamy naszym klientom, że alimenty powinny zaspokoić potrzeby dziecka zarówno w sferze bytowej, edukacyjnej, jak i rozwoju osobistego. Będą się one różniły między sobą - inne przecież priorytety ma niemowlę, inne zaś nastolatek. Dlatego też sąd każdy z przypadków analizuje indywidualnie. Zatem podczas sporządzania pozwu warto na przykład wspomnieć o konieczności:
Skoro już wiadomo gdzie i jak złożyć pozew o alimenty należy następnie poczekać na rozprawę oraz decyzję sądu. Wiąże się to nieraz z długim czasem oczekiwania, dlatego też w 2019 roku zaczęły obowiązywać tak zwane alimenty natychmiastowe. Dzięki nim pozwany o alimenty rodzic ma obowiązek natychmiastowego wypłacania alimentów, które nie będą dodatkowo wpływać na ciągnące się w toku postępowanie sądowe.
W 2020 roku ustalone zostało, że comiesięczna wysokość alimentów natychmiastowych wynosi: