Copyright by Law & Order

Created with WebWaveCMS

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

Kancelaria Adwokacka Lublin

Adwokat

Adam Załęski

tel: 608 59 33 55

tel: 81 532 16 23

Aktualności / BLOG

Jak złożyć pozew o alimenty? Pytanie to wbrew pozorom nie dotyczy tylko i wyłącznie rodzica, który chce pozyskać środki na utrzymanie dziecka. Tego typu pismo może wystosować również rodzic względem dzieci, jak i małżonek względem małżonka - po wcześniejszym orzeczeniu rozwodu, czy też separacji. Dużo więcej o alimentach można przeczytać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dział III art. 128-144). Są to nic innego jak środki, które uznawane są za niezbędne do utrzymania, jak i wychowania - w przypadku małych dzieci. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, zanim podejmie się w związku z nimi jakiekolwiek działania? 

 

Zasady przyznawania alimentów

 

Zanim zaczniemy odpowiadać na pytanie jak i gdzie złożyć wniosek o alimenty, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, kiedy można się o nie ubiegać. Reguluje to kodeks rodzinny i opiekuńczy, a dokładnie artykuł 133, podpunkt 1 oraz 2.

 

§1

 

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

§2 

 

Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.


Należy również pamiętać o tym, że o przyznaniu alimentów oraz ich wysokości decyduje sąd. W przypadku, kiedy obie strony dojdą wcześniej do porozumienia, da się jednak to obejść. Można chociażby sporządzić umowę, w której jasno określona będzie kwota alimentów, sposób ich spłacania oraz termin objęty ustaleniami. Warto tak sformułowane pismo podpisać również w formie aktu notarialnego.  

 

 

Jak przygotować pozew o alimenty? 

 

Przygotowując wniosek o alimenty trzeba zawrzeć w nim niezbędne informacje, przede wszystkim:

 

 • powinno się podać sąd, w którym składany będzie pozew - pismo o alimenty należy składać w sądzie rejonowym (ważne jest, aby podać miasto, w którym się znajduje, oraz odpowiedni wydział (wydział rodzinny i nieletnich),
 • należy wskazać osobę, która wnosi pozew o alimenty na dziecko - w takim przypadku to właśnie dziecko będzie powodem. W sytuacji, kiedy jest ono niepełnoletnie, składający wniosek rodzic albo opiekun prawny, określić się powinien jako: działający w imieniu dziecka, 
 • nie można zapomnieć o podaniu z imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania osoby, w stronę której kierowany jest pozew, 
 • należy umieścić w nim żądanie, aby sąd określił wysokość alimentów oraz czas od kiedy i do kiedy będą one przyznawane,
 • nie powinno zapomnieć się o uzasadnieniu - trzeba w nim wskazać, że osoba, w stronę której kierowany jest pozew, jest w stanie finansowo podołać kosztom alimentów. Jednocześnie trzeba udowodnić, że osoba składająca wniosek nie ma dochodów, z których mogłaby się utrzymać. 

 

Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?

 

Pozew złożony o alimenty rozpoczyna cały proces. Podczas niego sąd rozpatruje podaną w piśmie kwotę i może się z nią zgodzić lub też wyznaczyć inną - niższą.  Dlatego tak ważne jest, aby już od początku wiedzieć, jak złożyć pozew o alimenty i jak je obliczyć. Aby sąd miał pełen obraz sytuacji, należy przedstawić mu:

 

 • sytuację materialną rodzica, który jest pozywany - wykazać jakim dysponuje on majątkiem oraz jakie generuje przychody,
 • zarys finansowy opiekuna prawnego dziecka, jak i samego dziecka, 
 • uzasadnione potrzeby dziecka.

 

 

Składając pozew o alimenty należy również wziąć pod uwagę fakt, że ich wysokość, w zależności od sytuacji, może się zmieniać. Oznacza to, że w kryzysowych sytuacjach (kiedy np. dziecko zachoruje albo pogorszą się jego warunki życia) sąd może zwiększyć wysokość alimentów - tego typu “podwyżka” obowiązuje przez określony czas.  

 

Uzasadnione potrzeby dziecka - co to takiego?

 

Jako kancelaria adwokacka w Lublinie, obsługująca często sprawy rozwodowe z późniejszym postępowaniem o alimenty, zawsze podkreślamy naszym klientom, że alimenty powinny zaspokoić potrzeby dziecka zarówno w sferze bytowej, edukacyjnej, jak i rozwoju osobistego. Będą się one różniły między sobą - inne przecież priorytety ma niemowlę, inne zaś nastolatek. Dlatego też sąd każdy z przypadków analizuje indywidualnie. Zatem podczas sporządzania pozwu warto na przykład wspomnieć o konieczności:

 

 • remontu pokoju dziecka, 
 • zakupu nowych ubrań, czy też pomocy szkolnych,
 • opłacania kursów, wakacji, wyjazdów szkolnych, 
 • regularnych wizyt u specjalisty, 
 • inwestowania w pasje dziecka itd. 

 

Alimenty natychmiastowe

 

Skoro już wiadomo gdzie i jak złożyć pozew o alimenty należy następnie poczekać na rozprawę oraz decyzję sądu. Wiąże się to nieraz z długim czasem oczekiwania, dlatego też w 2019 roku zaczęły obowiązywać tak zwane alimenty natychmiastowe. Dzięki nim pozwany o alimenty rodzic ma obowiązek natychmiastowego wypłacania alimentów, które nie będą dodatkowo wpływać na ciągnące się w toku postępowanie sądowe. 

 

W 2020 roku ustalone zostało, że comiesięczna wysokość alimentów natychmiastowych wynosi:

 

 • na jedno dziecko 500 zł,
 • na dwójkę dzieci 900 zł,
 • na trójkę dzieci 1200 zł. 
   

Wysokość alimentów - od czego zależy?

31 grudnia 2020
25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,