07 listopada 2023
Rozdzielność majątkowa a długi – zagadnienie to często powraca w kontekście par, które zawierając
07 listopada 2023
Rodzicielstwo bywa skomplikowane, a sytuacja prywatna, finansowa oraz relacje z bliskimi skłaniają do podejmowania
01 czerwca 2021

Zachowek po rodzicach - komu się należy?

O zachowku po rodzicach mówi się w momencie, kiedy to najbliżsi krewni (w tym przypadku jest to najczęściej małżonek, syn/córka, wnuk) nie zostali uwzględnieni w testamencie, ani też wcześniej nie otrzymali żadnej darowizny. Mają oni wtedy prawo, zwracając się do osoby, która odziedziczyła spadek, żądać wypłacenia danej kwoty. Zatem jak obliczyć zachowek, co to jest i komu się należy? Opowiemy o tym w niniejszym wpisie. 

 

Zachowek - co to jest?

 

Zachowek to pojęcie, na które można trafić w kodeksie cywilnym. Prawo do zachowku traktowane jest jako zabezpieczenie dla osób, które z różnych względów nie zostały uwzględnione w testamencie. Osoby te mogą również rościć prawa do spadku w momencie, kiedy to spadkodawca, drogą darowizny, oddał komuś cenny element majątku, np. mieszkanie. 

 

Komu należy się zachowek po rodzicach?

 

Zatem komu należy się zachowek? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie wystarczy tylko spojrzeć do kodeksu cywilnego - art. 991 §. Znajduje się tam następująca informacja:

 

§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy [...].

 

Osoby określone w tym zapisie jako “zstępne” mają wspólnego przodka i są ze sobą spokrewnione w linii prostej. Zstępnymi są tu zatem dzieci, jak i wnukowie. Należy również pamiętać, że określenie to obejmuje dzieci adoptowane, a także te, które pochodzą spoza małżeństw - im również przysługuje zachowek. 

 

 

Komu nie przysługuje zachowek?

 

Jako kancelaria adwokacka w Lublinie podkreślamy również, że jest pewna grupa, której zachowek się nie należy. Mowa tu między innymi o osobach, które:

 

 • są powinowate - mowa tu o dalszych krewnych np. o synowej, czy też teściowej,
 • zostały wydziedziczone w testamencie lub uznano je za niegodne dziedziczenia, 
 • zrzekły się dziedziczenia albo odrzuciły spadek, 
 • otrzymały już od spadkodawcy darowiznę, której wartość odpowiadałaby wysokości zachowku. 

 

Kiedy jeszcze nie należy się zachowek? W przypadku współmałżonków, którzy:

 

 • byli w separacji ze spadkodawcą,
 • otrzymali pozew o rozwód z wyłącznej winy,

 

Mówiąc o prawie do zachowku należy również wspomnieć w tym miejscu o tym, że spadkodawca, sporządzając testament, może również wydziedziczyć niektórych członków rodziny, tym samym pozbawiając ich prawa ubiegania się o zachowek. Jest to możliwe w momencie, kiedy taka osoba:

 

 • umyślnie dokonała przestępstwa (względem spadkodawcy i jego rodziny) - mowa tu o postępowaniu, które miało doprowadzić do utraty życia, zdrowia, czy też wolności,
 • nie wypełniała względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych,
 • postępuje niezgodnie z normami zasad współżycia w społeczeństwie (wbrew woli spadkodawcy).

 

 

Jak obliczyć zachowek?

 

Wyjaśniliśmy już, komu przysługuje zachowek po rodzicach oraz krewnych. W tym podpunkcie skupimy się teraz na tym, ile wynosi zachowek. W tym celu należy przetoczyć dalszą część zapisu z kodeksu cywilnego, art.  991 § (jego początek przytoczyliśmy przy okazji punktu “Komu należy się zachowek po rodzicach?”):

 

“[...] jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).”

 

Jak rozliczyć zachowek? 

 

Zapis z kodeksu dokładnie podaje ile procent wynosi zachowek po rodzicach. Po dopięciu formalności trzeba również rozliczyć się z zachowku. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że składając odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego, w konkretnym terminie (w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania zachowku), można zostać zwolnionym z tego obowiązku.

 

Czy zachowek po rodzicach może się przedawnić? 

 

Zachowek po rodzicach - do ilu lat może się przedawnić? Jako że jest to roszczenie, to może ono ulec przedawnieniu, które następuje po 5 latach od:

 

 • ogłoszenia testamentu,
 • otwarcia spadku (w momencie, kiedy nie było testamentu).

 

Szczegółowo wyjaśniliśmy czym jest zachowek po rodzicach oraz kto może się o niego starać, a kto nie. Jako kancelaria prawna doskonale znamy nie tylko prawo cywilne w Lublinie, które określa zasady otrzymywania zachowku, ale i obsługujemy sprawy obejmujące prawo spadkowe w Lublinie. Znane jest nam również bardzo dobrze prawo rodzinne w Lublinie, dlatego też w razie pytań zachęcamy do kontaktu. 
 

Aktualności / BLOG

tel: 81 532 16 23

tel: 608 59 33 55

Adwokat

Adam Załęski

Kancelaria Adwokacka Lublin

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

07 listopada 2023
Rozdzielność majątkowa a długi – zagadnienie to często powraca w kontekście par, które zawierając
07 listopada 2023
Rodzicielstwo bywa skomplikowane, a sytuacja prywatna, finansowa oraz relacje z bliskimi skłaniają do podejmowania

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order