O zachowku po rodzicach mówi się w momencie, kiedy to najbliżsi krewni (w tym przypadku jest to najczęściej małżonek, syn/córka, wnuk) nie zostali uwzględnieni w testamencie, ani też wcześniej nie otrzymali żadnej darowizny. Mają oni wtedy prawo, zwracając się do osoby, która odziedziczyła spadek, żądać wypłacenia danej kwoty. Zatem jak obliczyć zachowek, co to jest i komu się należy? Opowiemy o tym w niniejszym wpisie.
Zachowek to pojęcie, na które można trafić w kodeksie cywilnym. Prawo do zachowku traktowane jest jako zabezpieczenie dla osób, które z różnych względów nie zostały uwzględnione w testamencie. Osoby te mogą również rościć prawa do spadku w momencie, kiedy to spadkodawca, drogą darowizny, oddał komuś cenny element majątku, np. mieszkanie.
Zatem komu należy się zachowek? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie wystarczy tylko spojrzeć do kodeksu cywilnego - art. 991 §. Znajduje się tam następująca informacja:
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy [...].
Osoby określone w tym zapisie jako “zstępne” mają wspólnego przodka i są ze sobą spokrewnione w linii prostej. Zstępnymi są tu zatem dzieci, jak i wnukowie. Należy również pamiętać, że określenie to obejmuje dzieci adoptowane, a także te, które pochodzą spoza małżeństw - im również przysługuje zachowek.
Jako kancelaria adwokacka w Lublinie podkreślamy również, że jest pewna grupa, której zachowek się nie należy. Mowa tu między innymi o osobach, które:
Kiedy jeszcze nie należy się zachowek? W przypadku współmałżonków, którzy:
Mówiąc o prawie do zachowku należy również wspomnieć w tym miejscu o tym, że spadkodawca, sporządzając testament, może również wydziedziczyć niektórych członków rodziny, tym samym pozbawiając ich prawa ubiegania się o zachowek. Jest to możliwe w momencie, kiedy taka osoba:
Wyjaśniliśmy już, komu przysługuje zachowek po rodzicach oraz krewnych. W tym podpunkcie skupimy się teraz na tym, ile wynosi zachowek. W tym celu należy przetoczyć dalszą część zapisu z kodeksu cywilnego, art. 991 § (jego początek przytoczyliśmy przy okazji punktu “Komu należy się zachowek po rodzicach?”):
“[...] jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).”
Zapis z kodeksu dokładnie podaje ile procent wynosi zachowek po rodzicach. Po dopięciu formalności trzeba również rozliczyć się z zachowku. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że składając odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego, w konkretnym terminie (w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania zachowku), można zostać zwolnionym z tego obowiązku.
Zachowek po rodzicach - do ilu lat może się przedawnić? Jako że jest to roszczenie, to może ono ulec przedawnieniu, które następuje po 5 latach od:
Szczegółowo wyjaśniliśmy czym jest zachowek po rodzicach oraz kto może się o niego starać, a kto nie. Jako kancelaria prawna doskonale znamy nie tylko prawo cywilne w Lublinie, które określa zasady otrzymywania zachowku, ale i obsługujemy sprawy obejmujące prawo spadkowe w Lublinie. Znane jest nam również bardzo dobrze prawo rodzinne w Lublinie, dlatego też w razie pytań zachęcamy do kontaktu.
Aktualności / BLOG
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Created with WebWaveCMS
Copyright by Law & Order