Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się (i to prawidłowo) ze świadczeniem na korzyść poszkodowanego. Większość osób, niezwiązanych z dziedziną prawa, ma jednak pewne trudności z jego rozwinięciem. Z tego względu postanowiliśmy rozwinąć ten temat w naszym artykule, a przy okazji podpowiedzieć, komu przysługuje zadośćuczynienie.
Zacznijmy od definicji. Co to zadośćuczynienie? Jest to odszkodowanie przyznawane osobie poszkodowanej, której została wyrządzona krzywda. Wysokość zadośćuczynienia jest zależna od rodzaju zdarzenia, a także skali konsekwencji, jakie po nim nastały. Otrzymane środki przeznaczane są na złagodzenie cierpienia psychicznego i fizycznego, a także wspierają finansowo osobę w wielu sferach życia.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę może być przyznawane w różnych sprawach. Warto wiedzieć, że aby uzyskać takowe świadczenie, należy w sposób merytoryczny oraz dokładny uzasadnić konieczność jego wypłacenia. Trzeba zwrócić się do stosownego podmiotu z pismem, w którym opisane zostało całe zdarzenie. Czasami dana osoba nie jest w stanie fizycznie (na przykład po wypadku) tym się zająć. Niekiedy także napisanie pisma przerasta możliwości wielu poszkodowanych. Co w takiej sytuacji? Czy musimy pogodzić się z tym, że ubezpieczyciel odmówi nam przyznania rekompensaty? W żadnym wypadku.
Nie trzeba dokładnie wiedzieć, na czym polega zadośćuczynienie. Każdy w końcu ma prawo do roszczeń – w chwili bezradności warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z zakresu prawa. Prawnicy, po zapoznaniu się z niezbędnymi szczegółami, podpowiedzą jakie należy podjąć działania. Odpowiedzą także na wszystkie nurtujące pytania, np. jaka jest różnica pomiędzy zadośćuczynieniem a odszkodowaniem. Wytłumaczą także, czym jest zadośćuczynienie i jak można o nie walczyć w danej sytuacji. Najczęściej, już na pierwszym spotkaniu, przedstawiciel kancelarii przedstawia plan działania, jak i pewne przewidywania. Analizując podstawę dochodzenia zadośćuczynienia, jest w stanie mniej więcej określić przedział jego wysokości.
Kancelaria nie tylko zajmuje się sprawami uzyskiwania zadośćuczynienia, ale także wieloma innymi. Przykładem mogą być sprawy karne Lublin.
Tak naprawdę nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, czy na pewno doznana krzywda kwalifikuje się do otrzymania świadczenia pieniężnego. Co więcej, nikt nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, na jaką kwotę zostanie wyceniona szkoda, uszczerbek na zdrowiu, czy też strata majątkowa. Zadośćuczynienie pieniężne jest wypłacane po przeanalizowaniu wniosku, czy też pozwu o zadośćuczynienie. Kluczowe jest znalezienie podstawy prawnej do jego wypłacenia.
Na pewno nie warto się poddawać. Wiedząc już, co to znaczy zadośćuczynienie, należy przede wszystkim gromadzić dowody, aby spełnić wszelkie wymogi prawne. Czas pokaże, czy się uda. Podczas przygotowań oraz sporządzania pism, może pomóc kancelaria Lublin.
Aktualności / BLOG
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Created with WebWaveCMS
Copyright by Law & Order