21 kwietnia 2023

Czy można spłacić grzywnę w ratach? Odpowiadamy

Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara grzywny, a nie jest w najlepszej sytuacji finansowej. Dzisiaj podpowiemy czy jest możliwe jej spłacanie zgodnie z harmonogramem rozłożonym w czasie, a jeśli tak to, jakie trzeba spełnić warunki. 

Czym jest grzywna i kiedy zostaje nałożona na sprawcę?

Grzywna jest karą nakładaną przez sąd w wyniku dokonania wykroczenia lub przestępstwa. Może być ona obecna także przy karze pozbawienia wolności. Jest ona jedną z najłagodniejszych kar, które może orzec sąd podczas rozprawy. 

Czy grzywnę można rozłożyć na raty i spłacać ją sukcesywnie?

Grzywna określana jest przez sędziego jako liczba stawek oraz ich wysokość do zapłaty przez skazanego. Nierzadko jest to dosyć duża suma, dlatego została uregulowana instytucja w kodeksie karnym (art. 49), która ułatwia spłacenie całej kwoty. Możliwość uzyskania pozwolenia na rozłożenie grzywny na raty jest uwarunkowana 2 kwestiami.

Pierwsza z nich obejmuje występowanie ciężkich skutków finansowych obejmujących nie tylko samego skazanego, ale także jego rodzinę i podopiecznych. Drugie ograniczenie, które może wstrzymać spłacanie grzywny w ratach to okres rozłożenia całej kwoty, który nie przekracza 1 roku. W ten sposób jeśli nie ma możliwości spłacenia grzywny w ciągu roku przez skazanego, wtedy może być ona przeciągnięta do 3 lat.

Jak zyskać możliwość rozłożenia grzywny na raty?

Jeśli już wiesz, czy karę grzywny można rozłożyć na raty, należy odpowiedzieć na pytanie jak złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Gdy nie ma się możliwości spłacenia grzywny poprzez posiadanie majątku lub oszczędności, a jednorazowe pozbycie się dużej sumy mogłoby być tragiczne w skutkach dla rodziny skazanego, warto udać się do prawnika, który podejmuje sprawy karne Lublin

W dokumencie należy wskazać przede wszystkim swoją sytuację finansową oraz wszystkie obowiązkowe opłaty, które ciążą na skazanym. Mogą to być świadczenia alimentacyjne lub pieniądze na utrzymanie małżonka oraz dzieci, w przypadku wspólnego zamieszkania. Równie istotnym faktem może być niekorzystny stan zdrowia skazanego lub jego najbliższych, co przekłada się na stan finansowy rodziny. Dobrze jest, aby powołane kwestie we wniosku były udokumentowane innymi środkami dowodowymi. Wtedy szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku są zwiększone.

To jak zapłacić grzywnę z sądu zależy od tego, czy będzie ona rozłożona na raty, czy też nie. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prawnik Lublin odpowie na wszystkie nurtujące kwestie, a także pomoże w wypełnieniu potrzebnych dokumentów.