Radca prawny a adwokat – czym się różnią?
Czym zajmuje się radca prawny a adwokat? Zawody te, mimo tego, że nazwy ich często używane są zamiennie, różnią się między sobą zarówno zakresem obowiązków, jak i formą wykonywania zawodu. W jaki sposób? Opowiemy o tym w poniższym tekście.
Czym się zajmuje adwokat?
Mało która osoba zdaje sobie sprawę z tego, czym różni się radca prawny od adwokata. Pytanie to zaczyna być istotne w przypadku, kiedy trzeba zasięgnąć porady prawnej – do kogo w takich chwilach najlepiej się udać?
Zacznijmy od tego, że dokumentem określającym zakres obowiązku adwokata jest Ustawa z dnia 26 maja 1982 roku, zatytułowana “Prawo o adwokaturze”. Obejmuje ona IX rozbudowanych działów, mówiących o:
- przepisach ogólnych i przetwarzaniu danych osobowych,
- wykonywaniu zawodu adwokata,
- izbie adwokackiej,
- organach adwokatury,
- wpisie na listę adwokatów,
- skreśleniu z listy adwokatów,
- aplikacji adwokackiej,
- odpowiedzialności dyscyplinarnej,
- zmianach w przepisach obowiązujących oraz przepisach przejściowych i końcowych.
To, czym się różni adwokat od radcy prawnego, wiąże się nie tylko z zakresem działań, ale i formą zatrudnienia. Adwokat może być wspólnikiem spółki, albo indywidualnie prowadzić swoją działalność gospodarczą. Adwokat może być także zatrudniony w firmie w ramach umowy cywilnoprawnej. To do niego powinny również zwrócić się osoby, które:
- chcą uzyskać poradę prawną lub opinię prawną,
- szukają obrońcy w sprawach zarówno karnych, jak i karnoskarbowych.
Czym zajmuje się radca prawny?
Różnica między adwokatem a radcą prawnym – choć subtelna – jest dość wyraźna. Historia zawodu radcy prawnego rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy to Rada Ministrów uchwaliła uchwałę o obsłudze prawnej przedsiębiorstw państwowych. Obecnie zawód radcy prawnego normuje Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych.
Praca radcy prawnego jest ściśle określona – w przeciwieństwie do adwokata może on zostać zatrudniony na umowę o pracę. Zatem czym zajmuje się radca prawny? Przede wszystkim:
- może być on dla swojego klienta pełnomocnikiem przed sądem oraz w urzędach,
- udziela ona porad oraz opinii prawnych.
Czym się różni radca prawny od adwokata?
Jak już wspomnieliśmy różnica między radcą prawnym a adwokatem jest niezwykle subtelna, zwłaszcza że od 1 lipca 2015 roku, zarówno radca, jak i adwokat, mają wręcz takie same kompetencje w wykonywaniu zawodu. Za różnicę można tu wskazać:
- przynależność do dwóch różnych samorządów,
- rodzaj zatrudnienia.
Jak widać różnica między adwokatem a radcą prawnym jest niewielka i z czasem coraz bardziej się zaciera.
Jako kancelaria adwokacka Lublin obsługujemy sektory prawa, a w tym: