Rola obrońcy w procesie karnym
Każdy oskarżony ma prawo ze skorzystania z pomocy obrońcy. Rola takiego obrońcy w procesie karnym jest niebagatelna. Od jego kompetencji i zaangażowania zależy przyszłość osoby stającej przed sądem. Kto może być obrońcą w postępowaniu karnym? Dlaczego ktoś taki okazuje się nieodzowny przy tworzeniu strategii obrony? Na czym polega funkcja kontrolna obrońcy? Dlaczego skorzystanie z usług prawniczych, na przykład naszej kancelarii adwokackiej w Lublinie, ma większy sens niż bronienie się samodzielnie? Dowiesz się z artykułu.
Kto może być obrońcą w procesie karnym?
Kodeks postępowania karnego mówi: “Obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych”. Czyli jak jasno wynika z litery prawa, rolę obrońcy może pełnić adwokat lub radca prawny. Jednak nasze doświadczenie pokazuje, że radcowie prawni najczęściej zajmują się sprawami cywilnymi. Jeżeli jakiś radca prawny decyduje się bronić podejrzanych lub oskarżonych w sądzie, zazwyczaj zostaje adwokatem.
Każdemu podejrzanemu lub oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym skorzystania z usług profesjonalnego obrońcy. Obrońcę wybiera oskarżony. Może to też zrobić inna osoba, jeżeli oskarżony jest w tym czasie pozbawiony wolności – jednak musi on zostać jak najszybciej o tym fakcie powiadomiony. Jeden obrońca ma możliwość obrony kilku oskarżonych, jeśli nie dochodzi do sprzeczności interesów.
Rola obrońcy w opracowaniu strategii obrony
Niezależnie od tego, czy oskarżony (albo podejrzany lub skazany) sam wybrał obrońcę, czy został mu on przydzielony z urzędu, taki obrońca to przedstawiciel oskarżonego. W związku z tym ma obowiązek działać na korzyść swojego klienta i zadbać o jego procesowy interes.
Przede wszystkim adwokat pomaga klientowi ocenić szanse w procesie i ustalić sposób obrony. W naszej kancelarii adwokackiej w Lublinie broniliśmy już wielu oskarżonych. Dobrze wiemy, że każda sprawa jest inna, a w związku z tym wymaga indywidualnego podejścia. Starannie analizujemy wszystkie czynniki, żeby zaprojektować taką strategię, która najlepiej zadziała na korzyść konkretnego klienta. Czasami warto, żeby oskarżony powiedział wszystko, co wie. Czasami lepiej, żeby zataił niewygodne dla niego fakty. Osoba bez wykształcenia prawniczego z reguły nie zdaje sobie sprawy, jak wiele kwestii wpływa na wynik procesu i jak dużo zależy od przygotowania planu działania już na samym starcie.
Funkcja kontrolna obrońcy w procesie karnym
Obrońca to także instytucja kontroli. Dba o to, by podsądny miał w pełni uczciwy proces. Dlatego adwokat podczas całego procesu powinien patrzeć na ręce policjantom, prokuratorom i sędziom. Ważne, by uczestniczył w każdej czynności, która jest podejmowana w trakcie postępowania.
Dobry obrońca, poza samym przygotowaniem strategii obrony z klientem, uprzedza tego klienta o zaistniałych możliwościach, składa potrzebne wnioski, zbiera dowody, bierze udział w rozprawie, przesłuchuje świadków… Pilnuje, żeby wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa. Udostępnia klientowi swoje bogate doświadczenie na tylu polach, na ilu to możliwe.
W dodatku trzyma rękę na pulsie, żeby szybko i sprawnie zareagować, jeśli nagle sprawa przybierze inny obrót. W naszej kancelarii prawnej w Lublinie wiele razy spotykaliśmy się z sytuacją, kiedy przesłanki wskazywały na nudny przebieg procesu, a jednak działo się coś niespodziewanego. Podczas sprawy karnej zazwyczaj nie da się zaplanować wszystkiego, więc konieczne jest reagowanie na bieżąco na sali sądowej.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy obrońcy?
Oskarżony czy podejrzany może zgodnie z prawem bronić się sam. Poza kilkoma bardzo szczególnymi przypadkami nie ma w naszym kraju przymusu adwokackiego. Jednak czy samodzielne zmierzenie się z zarzutami to dobry pomysł? Niekoniecznie. Adwokat, który uczestniczył w danym rodzaju spraw wielokrotnie w swoim dorobku zawodowym, podejmie bardziej adekwatne decyzje niż oskarżony. Oskarżony nie ma tak rozbudowanej wiedzy prawniczej, w dodatku często dochodzą u niego do głosu trudne emocje. Strach o własną przyszłość, silny stres spowodowany obecnością w sądzie, poczucie niepewności – to wszystko zaburza jasny osąd i może prowadzić do nieprzemyślanych działań. Z kolei adwokat nie działa emocjonalnie, ale racjonalnie.
Gdzie szukać wsparcia prawniczego w procesie karnym? Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej w Lublinie, w której specjalizujemy się w prawie karnym. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, żebyśmy mogli Ci pomóc.