16 maja 2022

Odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za opóźniony lot – w ostatnich latach hasło to bardzo często jest przetaczane na wielu platformach, a jednocześnie w różnych kontekstach. Pandemia, sytuacja geopolityczna na świecie, a w końcu warunki atmosferyczne i stan techniczny maszyn przyczyniają się do długich godzin spędzonych na lotnisku, straconych dni urlopowych, czy też przełożonych spotkań firmowych. Jakie odszkodowanie można otrzymać za opóźniony lot? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Kiedy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Składając reklamację za opóźniony lot nie odzyska się utraconego urlopu, czy też straconych godzin – wszystko to można sobie jednak zrekompensować, co szczegółowo zostało przedstawione w specjalnym Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Dokument ten obowiązuje dokładnie od 11 lutego 2004 roku. Prawo pasażerskie jest bardzo rozbudowane i chroni konsumentów w przypadku, kiedy:

 • ich lot zostanie opóźniony,
 • ich lot zostanie odwołany,
 • nie zostaną oni z jakichś względów wpuszczeni na pokład samolotu,
 • podczas podróży zgubią się ich bagaże lub ulegną one uszkodzeniu. 

Opóźniony lot i odszkodowanie, jakie można otrzymać za całe zajście, rozpatrywane jest indywidualnie. Podczas procesu reklamacji brany jest pod uwagę dystans, który miał pokonać pasażer, a także skala opóźnienia – uwaga! Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za lot, samolot musi przybyć na miejsce docelowe minimum z 3 godzinnym opóźnieniem. Jeżeli samolot wystartował po czasie, a pilot zdążył nadrobić ten czas w powietrzu, to nie można ubiegać się o rekompensatę.

Warunki reklamacji za opóźniony lot 

Aby otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot trzeba spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim:

 • o rekompensatę za opóźniony lot mogą się ubiegać osoby, które startowały lub lądowały na lotnisku znajdującym się na terytorium przynależącym do UE. W tym przypadku lot powinien być także obsługiwany przez przewoźnika, który jest zarejestrowany w Unii Europejskiej, 
 • reklamacja za opóźniony lot zostanie rozpatrzona wtedy, kiedy pasażer będzie startował z lotniska, które znajduje się w obszarze Unii Europejskiej. W takim przypadku przewoźnik obsługujący lot nie musi być zarejestrowany w UE,
 • aby pasażer mógł się ubiegać o odszkodowanie, opóźniony lot musi być spowodowany działaniami, za które odpowiada linia lotnicza. Pasażer nie otrzyma odszkodowania, jeżeli wszelkie opóźnienia będą spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi lub też kiedy przelot będzie obarczony ryzykiem ataku, np. ze strony terrorystów. 

W obliczu wymienionych powyżej sytuacji przewoźnik może zaoferować pasażerowi zwrot za opóźniony lot. Może one także podarować bilet na inny lot, lub też podarować jakiś bon – jeżeli rekompensata w takiej formie zostanie przyjęta, to w późniejszym czasie nie można już się ubiegać o odszkodowanie za opóźnienia.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? 

Bez względu na to, czy pasażer ubiega się o odszkodowanie za lot Wizz Air, Lufthansa, czy Ryanair, ma do wyboru dwa scenariusze działań. Między innymi może on:

 • samodzielnie złożyć reklamację w liniach lotniczych i tym sposobem na własną rękę ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony samolot. Aby roszczenie było kompletne należy:
  • zachować niezbędne dokumenty w postaci biletu lub też potwierdzenia o rezerwacji,
  • posiadać wszystkie niezbędne dane, a mianowicie: numer danego lotu, informacje o planowanym locie i przylocie, a także dokładne godziny o których realnie startował i lądował samolot,
  • w miarę możliwości dowiedzieć się o przyczynie opóźnienia. Warto np. zapytać o to personel,
 • samodzielnie zebrać niezbędne dokumenty i zlecić zdobycie odszkodowania profesjonalnej kancelarii lub firmie, która zajmuje się takimi przypadkami. Opcja ta, choć płatna, jest wygodna i pozwala zaoszczędzić sporo stresu. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

W dzisiejszych czasach wielogodzinne opóźnienie lotu może zdarzyć się każdemu, dlatego tak ważne jest, by dokładnie zapoznać się z prawami pasażera. Przed złożeniem dokumentów w biurze linii lotniczych należy jeszcze pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

 • jeżeli chodzi o odszkodowania za opóźniony lot z przesiadką, to schemat działań reklamacyjnych jest taki sam, jak w przypadku połączeń bezpośrednich,
 • reklamację o odszkodowanie z tytułu opóźnień lotu można składać w Polsce maksymalnie przez rok, licząc od zaistniałego zdarzenia – bez obawy o przedawnienie,
 • wysokość odszkodowania za opóźniony lot zmienia się wraz ze skalą opóźnienia, jak i przebytym dystansem. Jeżeli pasażer samodzielnie chce zająć się reklamacją, to może on skorzystać ze specjalnych kalkulatorów odszkodowań. Dzięki nim upewni się, czy przysługuje mu rekompensata, a także pozna jej wysokość. 

Jako kancelaria zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy o odszkodowanie mogą być stresujące – zwłaszcza gdy cały proces długo trwa. Właśnie dlatego oferta kancelarii dostosowana jest do potrzeb osób, które szukają prawnego wsparcia w różnych sektorach życia. Reprezentujący nas adwokat Lublin specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz karnym.