22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara
16 lutego 2021

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja? Z pytaniem tym mierzą się małżeństwa, które aktualnie przeżywają kryzys w swoim związku. Mimo tego, że oba z tych zagadnień na pierwszy rzut oka wydają się podobne (przynajmniej w początkowej fazie), to sąd, orzekając je, bierze pod uwagę różne przesłanki. Również skutki prawne, po wprowadzeniu orzecznictwa w życie, są inne. Co jest lepsze: rozwód czy separacja? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie indywidualnie. W poniższym tekście przybliżymy jednak z czym wiąże się każda ze stron.

 

Czym różni się rozwód od separacji?

 

Różnica między rozwodem a separacją jest znacząca, jeżeli chodzi o skutki prawne. W przypadku każdego z tych wariantów sąd musi wziąć pod uwagę wiele aspektów, a w tym zapisy ustawy, które zawarte są w KRiO - czyli w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. 

 

 

Rozwód

 

Sąd może orzec o rozwodzie w kilku przypadkach - normowane jest to przez 56 artykuł KRiO. 

 

§ 1 Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

 

Tylko w takim przypadku sąd, szczegółowo zapoznając się ze sprawą, może orzec o rozwodzie - aby tak było, musi on ponadto stwierdzić, że doszło do trwałego zerwania więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Warto również zaznaczyć, że małżonkowie mogą nie otrzymać rozwodu, jeżeli:

 

 • wskutek tej decyzji ucierpi dobro małoletnich dzieci, 

 • decyzja ta będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, 

 • o taką decyzję wystąpił małżonek, który jest winny rozkładowi pożycia. 

 

Co jest lepsze: separacja czy rozwód? Na pytanie to każda z osób mogłaby odpowiedzieć inaczej - w zależności od własnych celów oraz wartości, którymi kieruje się w życiu. Należy również zdawać sobie sprawę z konsekwencji prawnych, które obowiązują po rozwodzie. W świetle prawa osoba rozwiedziona:

 

 • może zawrzeć nowy związek małżeński, 

 • ma możliwość wrócić do dawnego nazwiska, 

 • nie jest zobligowana do pomocy dawnemu współmałżonkowi, 

 • trwale rozwiązuje małżeństwo, bez możliwości zmienienia decyzji, jak to jest w separacji. 

 

Separacja

 

Niezależnie od tego, czy małżonkowie ubiegają się o rozwód czy separację, to w każdym z przypadków niezbędne jest orzeczenie sądu. W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym informacje na temat separacji można znaleźć w rozdziale 5, artykule 61. O separacji w małżeństwie słyszy się coraz częściej. Aby sąd mógł o niej orzec, to musi stwierdzić, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu rozkładowi - bez konieczności dowodzenia, że rozkład ten jest trwały. Jako kancelaria adwokacka w Lublinie zaznaczamy, że separacja jest niedopuszczalna, kiedy decyzja sądu negatywnie mogłaby wpłynąć na dobro małoletnich dzieci oraz byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

 

Koszty 

 

Koszty separacji a rozwodu prezentują się następująco:

 

 • W przypadku separacji, kiedy małżonkowie zgodnie ustosunkowują się do składanego wniosku, koszt rozprawy wynosi 100 zł. W przypadku, kiedy dochodzi do burzliwego sporu, cena wzrasta do 600 zł za wniosek, a także 6 zł za każdą ze stron wydanego orzeczenia. 

 • Rozpoczynając sprawy rozwodowe ma się do czynienia ze stałą opłatą 600 zł (za złożenie pozwu). Jeżeli sąd podczas postępowania dzieli majątek, to trzeba spodziewać się dodatkowych kosztów o wysokości 300 zł lub 1000 zł (w zależności od zgodności współmałżonków). Na tym jednak wydatki się nie kończą. Kolejnych opłat można spodziewać się za: adwokata z urzędu (17 zł), a także za przeprowadzenie dodatkowych dowodów. Według zasad postępowania cywilnego koszty procesu ponosi strona, która przegrała.

 

Co daje separacja w małżeństwie?

 

Różnice między separacją a rozwodem są znaczące, jeżeli spojrzeć na regulacje prawne. Małżonek po orzeczeniu separacji:

 

 • może prowadzić oddzielnie swoje gospodarstwo domowe,

 • nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego, 

 • nie może powrócić do swojego dawnego nazwiska, 

 • zobowiązany jest do udzielania pomocy swojemu małżonkowi, 

 • może znieść (w przypadku obustronnej zgody współmałżonków) orzeczenie sądu o separacji. 

 

Należy również pamiętać o konieczności płacenia alimentów. Niezależnie od tego, czy była to separacja z winy męża, czy też żony, małżonek uznany za winnego zobowiązany jest finansowo wspierać stronę poszkodowaną - nie dłużej jednak niż 5 lat od chwili orzeczenia o separacji.

 

To, co daje separacja w małżeństwie, różni się od tego, co obowiązuje po rozwodzie. Należy również zaznaczyć, że o separację może ubiegać się również osoba z orzeczeniem o winie rozkładu pożycia. 

 

 

Automatyczny rozwód po separacji?

 

Czy automatyczny rozwód po separacji jest możliwy? Nie - nie jest możliwy. Chcąc wziąć rozwód, nawet w trakcie trwania separacji, należy wnieść do sądu odpowiedni pozew. Dzieje się tak dlatego, że starając się o separację udowadnia się jedynie zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Chcąc uzyskać rozwód trzeba udowodnić, że nie jest to stan przejściowy, a trwały. Zatem co lepsze: rozwód czy separacja? Na pytanie to, jak widać, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. 

 

Co po rozwodzie? 

 

Jest dużo argumentów opowiadających się za tym co lepsze: separacja, rozwód, a może rozwód z orzeczeniem o winie. Niezależnie od podjętej decyzji warto jednak walczyć o szczęśliwe życie. W następnych tekstach opiszemy, jakimi kwestiami należy zająć się po rozwodzie.
 

Aktualności / BLOG

tel: 81 532 16 23

tel: 608 59 33 55

Adwokat

Adam Załęski

Kancelaria Adwokacka Lublin

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

22 września 2023
Co to jest zadośćuczynienie? Terminem tym posługuje się wiele osób. Przede wszystkim kojarzy się
21 kwietnia 2023
Czy grzywnę można płacić w ratach? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka kara

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Copyright by Law & Order