Copyright by Law & Order

Created with WebWaveCMS

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,

 

Zadzwoń do nas:

81 532 16 23

608 59 33 55

Kancelaria Adwokacka Lublin

Adwokat

Adam Załęski

tel: 608 59 33 55

tel: 81 532 16 23

Aktualności / BLOG

Co to jest współwłasność i dlaczego wielu osobom zależy na zniesieniu współwłasności? W Lublinie, jak i w innych miastach Polski, co rusz można słyszeć o postępowaniach tego typu. O współwłasności mówimy w momencie, kiedy to prawo własności do jednej rzeczy przysługuje w sposób niepodzielny jednocześnie kilku osobom. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami, przez co zarządzanie całą nieruchomością jest utrudnione. W jaki sposób można to zmienić?

 

Rodzaje zniesienia współwłasności 

 

Zanim przedstawimy sposoby na zniesienie współwłasności, to w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu. Według kodeksu cywilnego, a mianowicie Działu IV o Współwłasności, w artykule 196 można przeczytać, że:

 

§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.


§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

 

O współwłasności łącznej mówi się najczęściej w kontekście małżonków, jak i wspólników, np. jakiejś spółki. W tych przypadkach obie strony, posiadające równe prawa do nieruchomości, mają najczęściej wspólne cele. Sytuacja diametralnie się zmienia w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych, kiedy to współwłaściciele danego prawa własności nie zgadzają się ze sobą w kwestiach decyzyjnych, związanych z zarządzaniem nieruchomością. 

 

Zniesienie współwłasności nieruchomości, a w tym mieszkania, czy też działki, jest możliwe na dwa sposoby. Można zdecydować się na podpisanie odpowiedniej umowy, co powinno odbyć się u notariusza, lub też na rozprawę sądową. Który ze sposobów wybrać?  To już zależy od indywidualnych przypadków. 

 

Zniesienie współwłasności nieruchomości za sprawą umowy

 

Nie da się ukryć, że zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza to sposób najszybszy, a jednocześnie droższy od postępowania sądowego. Skorzystać z tej metody mogą współwłaściciele, którzy doszli między sobą do porozumienia. 

 

Może zdarzyć się jednak tak, że mimo zgody współwłaścicieli umowa zniesienia współwłasności - a dokładnie cena taksy notarialnej (koszty związane z wykonaniem przez notariusza danej czynności) -  mogą okazać się zbyt wysokie. W takim przypadku warto jest do sądu złożyć zgodny wniosek - sąd szybko powinien rozpatrzyć taką sprawę. 

 

 

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

 

Zniesienie współwłasności nieruchomości w Lubinie może odbyć się również sądownie. W przeciwieństwie do umowy o zniesienie współwłasności sposób ten jest zdecydowanie tańszy, jednak cały proces znacznie dłuższy. 

 

Sądowe zniesienie współwłasności jest konieczne, kiedy współwłaściciele nie mogą się ze sobą zgodzić lub też, jak zostało to już wspomniane, zależy im na niskich kosztach postępowania. Tego typu sprawami zajmuje się Sąd Rejonowy.

 

Jakie są koszty zniesienia współwłasności do nieruchomości?

 

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności, a także jakie są koszty sądowego zniesienia współwłasności? Pytania te są jak najbardziej wskazana w postępowaniach tego typu. O ile stawki u notariusza są ustalane pomiędzy stronami i zależą od wartości dzielonej rzeczy, o tyle sytuacja wygląda bardziej klarownie w przypadku sądu, gdyż:

 

  • jeżeli wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości będzie zgodny, wtedy opłata sądowa, przy składaniu swojego projektu, wyniesie zaledwie 300 zł, 
  • w przypadku niezgody, przy składaniu wniosku o współwłasności mieszkania, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł. 

 

W tym momencie należy nadmienić, że opłata za wniosek o zniesienie współwłasności jest stała

 

Jako kancelaria adwokacka w Lublinie chcemy ponadto zaznaczyć, że należy również nastawić się na koszty związane ze zmianami w księgach wieczystych. Niezależnie od obranej drogi - sądowej lub notarialnej - po rozstrzygnięciu tych kwestii niezbędne jest złożenie wniosku do sądu wieczystego. W przypadku tych czynności obowiązuje stała opłata 150 zł. 

 

 

Jak przebiega proces zniesienia współwłasności mieszkania lub działki? 

 

Już wiesz, co to jest zniesienie współwłasności mieszkania oraz jakie można obrać drogi postępowania. Należy również wspomnieć o 3 sposobach na zniesienie współwłasności, o których można przeczytać w kodeksie cywilnym. W tej kwestii należy wymienić:

 

  • przyznanie nieruchomości na wyłączność, 
  • podział fizyczny, 
  • sprzedaż. 

 

Chcąc znieść współwłasność w Lublinie, jak i w innym mieście w Polsce, należy również przygotować odpowiedni wniosek. Informacje, które powinny się w nim znaleźć, to:

 

  • dane zarówno wnioskodawcy, jak i wszystkich osób biorących udział w postępowaniu, 
  • niezbędne informacje odnośnie przedmiotu, wobec którego ma się rozpocząć postępowanie (adres, numer nieruchomości, powierzchnia działki itd.), 
  • załączniki: są nimi najczęściej odpisy z ksiąg wieczystych, czy też akt notarialny. 

 

Gdy wszystko zostanie złożone, to następnie trzeba poczekać na listowne zawiadomienie. W przypadku, gdy uczestnicy postępowania nie doszli między sobą do porozumienia, to należy nastawić się na krótkie przesłuchanie, a następnie rozpatrzenie sprawy przez sąd. 

Postępowanie o zniesienie współwłasności to ten typ spraw, którymi również zajmuje się nasza kancelaria adwokacka w Lublinie. Obsługujemy również sprawy obejmujące prawo rodzinne w Lublinie, w skład którego wchodzi między innymi separacja w Lublinie oraz rozwód w Lublinie
 

Zniesienie Współwłasności

30 czerwca 2021
25 stycznia 2023
Wiele osób się zastanawia, czy można nie przyjąć mandatu. W rzeczywistości jednak gdy dochodzi
23 grudnia 2022
Coraz więcej polskich pracowników ma świadomość dotyczącą zjawiska mobbingu. Nie każdy jest jednak gotów,