Copyright by Law & Order
Created with WebWaveCMS
Jesteśmy najlepsi
Aktualności
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności / BLOG
Co to jest współwłasność i dlaczego wielu osobom zależy na zniesieniu współwłasności? W Lublinie, jak i w innych miastach Polski, co rusz można słyszeć o postępowaniach tego typu. O współwłasności mówimy w momencie, kiedy to prawo własności do jednej rzeczy przysługuje w sposób niepodzielny jednocześnie kilku osobom. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami, przez co zarządzanie całą nieruchomością jest utrudnione. W jaki sposób można to zmienić?
Zanim przedstawimy sposoby na zniesienie współwłasności, to w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu. Według kodeksu cywilnego, a mianowicie Działu IV o Współwłasności, w artykule 196 można przeczytać, że:
§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
O współwłasności łącznej mówi się najczęściej w kontekście małżonków, jak i wspólników, np. jakiejś spółki. W tych przypadkach obie strony, posiadające równe prawa do nieruchomości, mają najczęściej wspólne cele. Sytuacja diametralnie się zmienia w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych, kiedy to współwłaściciele danego prawa własności nie zgadzają się ze sobą w kwestiach decyzyjnych, związanych z zarządzaniem nieruchomością.
Zniesienie współwłasności nieruchomości, a w tym mieszkania, czy też działki, jest możliwe na dwa sposoby. Można zdecydować się na podpisanie odpowiedniej umowy, co powinno odbyć się u notariusza, lub też na rozprawę sądową. Który ze sposobów wybrać? To już zależy od indywidualnych przypadków.
Nie da się ukryć, że zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza to sposób najszybszy, a jednocześnie droższy od postępowania sądowego. Skorzystać z tej metody mogą współwłaściciele, którzy doszli między sobą do porozumienia.
Może zdarzyć się jednak tak, że mimo zgody współwłaścicieli umowa zniesienia współwłasności - a dokładnie cena taksy notarialnej (koszty związane z wykonaniem przez notariusza danej czynności) - mogą okazać się zbyt wysokie. W takim przypadku warto jest do sądu złożyć zgodny wniosek - sąd szybko powinien rozpatrzyć taką sprawę.
Zniesienie współwłasności nieruchomości w Lubinie może odbyć się również sądownie. W przeciwieństwie do umowy o zniesienie współwłasności sposób ten jest zdecydowanie tańszy, jednak cały proces znacznie dłuższy.
Sądowe zniesienie współwłasności jest konieczne, kiedy współwłaściciele nie mogą się ze sobą zgodzić lub też, jak zostało to już wspomniane, zależy im na niskich kosztach postępowania. Tego typu sprawami zajmuje się Sąd Rejonowy.
Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności, a także jakie są koszty sądowego zniesienia współwłasności? Pytania te są jak najbardziej wskazana w postępowaniach tego typu. O ile stawki u notariusza są ustalane pomiędzy stronami i zależą od wartości dzielonej rzeczy, o tyle sytuacja wygląda bardziej klarownie w przypadku sądu, gdyż:
W tym momencie należy nadmienić, że opłata za wniosek o zniesienie współwłasności jest stała.
Jako kancelaria adwokacka w Lublinie chcemy ponadto zaznaczyć, że należy również nastawić się na koszty związane ze zmianami w księgach wieczystych. Niezależnie od obranej drogi - sądowej lub notarialnej - po rozstrzygnięciu tych kwestii niezbędne jest złożenie wniosku do sądu wieczystego. W przypadku tych czynności obowiązuje stała opłata 150 zł.
Już wiesz, co to jest zniesienie współwłasności mieszkania oraz jakie można obrać drogi postępowania. Należy również wspomnieć o 3 sposobach na zniesienie współwłasności, o których można przeczytać w kodeksie cywilnym. W tej kwestii należy wymienić:
Chcąc znieść współwłasność w Lublinie, jak i w innym mieście w Polsce, należy również przygotować odpowiedni wniosek. Informacje, które powinny się w nim znaleźć, to:
Gdy wszystko zostanie złożone, to następnie trzeba poczekać na listowne zawiadomienie. W przypadku, gdy uczestnicy postępowania nie doszli między sobą do porozumienia, to należy nastawić się na krótkie przesłuchanie, a następnie rozpatrzenie sprawy przez sąd.
Postępowanie o zniesienie współwłasności to ten typ spraw, którymi również zajmuje się nasza kancelaria adwokacka w Lublinie. Obsługujemy również sprawy obejmujące prawo rodzinne w Lublinie, w skład którego wchodzi między innymi separacja w Lublinie oraz rozwód w Lublinie.